reklama

Blažekovská kapustnica (nielen sviatočná)

Vianoce máme za sebou a koniec roka sa nezadržateľne blíži. S týmto obdobím je asi viac ako inokedy spojená aj kapustnica – práve sa minula tá z vianočnej večere a pomaly treba uvariť ďalšiu várku hustej, krásne červenej a s vôňou, ktorá spôsobí prívalovú vlnu slín v dutine ústnej. Všade sa varieva inak, každý má ten svoj gríf, ktorým ju vylepší a ozvláštni.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Prienik rokov prežijem na takom menšom večierku v našom prenajatom byte s pár priateľmi. Tento rok budem patriť k tej hŕstke šťastlivcov, ktorí môžu pracovať aj na Silvestra (našťastie len do 13tej, potom už trielim na privát). Chcel by som sa s Vami podeliť o recept na kapustnicu, ktorú budem tento rok variť pre hostí (pre istotu už v nedeľu, aby som sa nemusel stresovať a aby sa chute pekne preležali).
Presné hmotnosti nebudem uvádzať, pretože všetko dávam od oka – aj tak sa všetko odvíja od hrnca, počtu stravníkov a ich chuťových pohárikov.

Cibuľu (radšej viac ako menej) očistím a nadrobno nakrájam. Opražím ju na oleji do sklovita a pridám k nej na kocky nakrájané mäso (ja použijem stehno – je ho síce do kapustnice škoda, ale je to pekné nemastné mäso). Keď sa mäsko zatiahne, je čas pridať sladkú mletú papriku – toto je riskantná fáza celej prípravy, pretože paprika rýchlo horí a horkne – najlepšie je hrniec odstaviť nabok z plameňa, pridať papriku, stále miešať a ovoniavať (ako to robí moja mama) – tak najrýchlejšie spozná, že paprika horí. Ideálne je vystihnúť okamih pred horením – vtedy tam prilejeme pohár vody a vrátime späť na oheň. Dolejeme, aby všetko bolo pod vodou, prikryjeme a chvíľku varíme.
Zatiaľ si môžeme prichystať kapustu – na sitku ju precedíme, povyberáme z nej guličky korenia a bobkový list. Ak je príliš kyslá, treba ju prepláchnuť vodou. Vytlačíme z nej prebytočnú vodu a nakrájame, aby sme nemali príliš dlhé kapustové rezance v polievke. Kapustu pridáme k variacemu sa mäsovému základu a opäť dolejeme.
Našou rodinnou kapustnicovou špecialitou sú mäsové guľky – mleté mäso sa ochutí ako zmes na klobásy (soľ, paprika, veľa cesnaku, celá rasca, majoránka, mleté čierne korenie). Zmes necháme postáť pri izbovej teplote, aby sa chute rozložili a prestúpili mäsom. Mokrými rukami formujeme guličky, ktoré hádžeme do variacej sa polievky.
Do polievky možno pridať sušené hríby (treba ich najskôr namočiť na niekoľko hodín do vody, potom povariť v polievke).
Zlatý klinec prípravy – údenú klobásu (takú poctivú domácu, v niektorých obchodných reťazcoch s prívlastkom PRAVÁ) dávame do hrnca až na záver, aby sa veľmi nerozvarila.

Ideálne je, ak môže hotová polievka postáť niekoľko hodín – vtedy sa najlepšie uvoľnia chute a arómy a potvrdí to snáď každý, že kapustnica je najlepšia na druhý či tretí deň.

Na záver pár rád: Korenie odporúčam používať čerstvo pomleté – jeho vôňa je neporovnateľná s tou, akú má kupované korenie.
Majoránku odporúčam nasypať do dlane a trochu ju rozdrviť v rukách – má vtedy výdatnejšiu vôňu. Ale opatrne s ňou, nemala by prerážať vôňu kapustnice.
Nie každému hríby v kapustnici chutia - u nás doma riešime tak, že sa uvaria zvlášť a potom si ich každý pridáva podľa chuti.
Vodu vytlačenú z kyslej kapusty si odložíme – môže sa hodiť pri dochucovaní kapustnice. Tiež je to účinné a rýchle preháňadlo :)

Shopping list:
bravčové mäso
cibuľa
kvasená kapusta
mleté mäso (najlepšie čisto bravčové, ale môže byť aj mix s hovädzím)
sušené hríby
cesnak
soľ
paprika
olej
korenie (čierne mleté)
rasca
majoránka
údená klobása


Miroslav Blažek

Miroslav Blažek

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mojou prácou je posielať ľudí do teplých krajín - ja to s radosťou robím a oni mi za to platia :) Zoznam autorových rubrík:  Sťažnosti a horekovaniaNáročné recepty pre amatérovNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu